top of page

Spletna razstava likovnih del naše članice Helmtrud Eli Pirc

Legenda govori, da je ruski slikar Vasilij Kandinski, ki velja za enega od pionirjev modernega abstraktnega slikarstva, na začetku svoje umetniške poti in desetletja pred svojim prehodom v abstraktno likovno govorico, na neki razstavi impresionističnih del, zbegano zrl v sliko Monetovih senenih kopic, saj ni mogel razbrati, kaj slika predstavlja. A slika ga je vznemirjala, saj je bilo v megličasto nanesenih barvah nekaj neizmerno privlačnega: očarljiva harmonija, ki je v njem vzbudila razčustvovanost, ki je ni bil vajen. Šele, ko je v katalogu razstavljenih del prebral naslov slike, je iz gmote barvnih madežev izluščil podobo motiva. Menda naj bi prav ta izkušnja kasneje botrovala njegovemu prehodu od upodabljanja razpoznavne krajine k povsem abstraktnemu slikarstvu barv in oblik, pa tudi k njegovim teoretičnim razmislekom o vlogi barv in oblik v slikarstvu.

Morda se bo, podobno kot Kandinski na začetku svoje umetniške poti, marsikateri gledalec ob pričujočih delih spraševal, kaj pravzaprav gleda ob akrilnih slikah Helmtrud Pirc. Gledalec, vešč likovnega gledanja, bo seveda hitro razbral predmetne »osnove« podob, manj veščemu pa se bo morda zdelo, da ima opraviti s povsem svobodno zasnovami barvnimi kompozicijami. Barve, poteze čopiča, njihov ritem in razčlenjenost oblik so najbolj opazni elementi barvitih kompozicij. Pa vendar so ta dinamična in barvno ekspresivna dela nastala v skopo odmerjenem času likovnih delavnic na osnovi postavljenih tihožitij. Posodje, sadje, včasih celo veje grmičevja ali cvetje so bili izhodišče za slike na razmeroma velikem formatu (približno 70cm x 50cm). Tihožitij si avtorica ni postavila ali izbrala sama, ampak so bila del učnega procesa na delavnicah likovnega društva.

Ena od osnovnih definicij tihožitja je, da to prestavlja negibne stvari, neživo ali pogojno živo (cvetje…) naravo. V bogati zgodovini slikarstva so bila tihožitja pogosto namenjena tihi kontemplaciji ali, v kolikor je šlo za predmete z močnimi simbolnimi pomeni, razmisleku o življenju ali moralnemu poduku. V XX. stoletju je tihožitje postalo odlična osnova za formalne eksperimente, npr. slikarjev kubistov ali za ekspresivno izražanje avtorjevih čutenj, običajno notranjih napetosti in nelagodja. Nasprotno se zdi, da slike Helmtrud Pirc izžarevajo življenjsko radost, veselje do ustvarjanja, skoraj bi lahko rekli, otroško neskaljeno čudenje nad razkošjem barvnih kombiniranj in vedno novimi rezultati, ki jih lahko prinese prepletanje barvnih potez. Čar tovrstnih del je v njihovi učinkovitosti in navidezni preprostosti, v sočnosti izraza in igrivi ritmični povezanosti vseh elementov. Vendar je bila pot od mimetičnega sledenja diktatu motiva do postopnega osvobajanja v avtonomnost likovnih elementov ter končne sinteze v nadzorovano, a obenem sproščeno, ritmično bogato in uravnoteženo likovno podobo, vse prej kot lahka in kratka. Zanimivo pa je, da je avtorici prav v zadnjih dveh letih, ki so bila za vse nas tesnobna in težka preizkušnja, zanjo pa obremenjena še s tragično osebno izkušnjo, uspelo razviti tako živahen, vitalen in likovno dovršen izraz. Včasu, ko smo se spet lahko vrnili k druženju in slikanju »v živo«, slike kot kakšen islandski gejzir z neverjetno eruptivno močjo vrejo izpod njenih rok. Prepričljivo in z občutkom, da mi kot mentorju, ostaja prostor le še za tu in tam obroben komentar ali nasvet.

Razstava, ki je sedaj postavljena na spletu, bo jeseni, tako upava, na ogled tudi v katerem od ljubljanskih razstavnih prostorov.

Janez Zalaznik

NALIJMO SI ČISTE VODE 2

Septembra smo izpeljali drugo kratko likovno delavnico na obrežju Kamniške bistrice na temo Nalijmo si čiste vode. Slikanje po naravi so udeležnke povezale z razmislekom o onesnaženosti vodotokov in bregov ter nujnosti sprememb, ki bodo tudi zanamcem še omogočale dostop do virov pitne vode in čiste narave. Na spletni razstavi so predstavljena dela Nade Dimic, Katje Erjavec, Duše Haložan Sedej, Majde Cepeljnik, Eli Pirc, Marinke Habjan in Veronike Pogačar.

20211108_135931.jpg

Duša Haložan Sedej

Majda Cepeljnik

majda1.jpg

Nada Dimic

Nada Dimic

dimic1.jpg

Eli Pirc

pirc.jpg
veronika1.jpg

Veronika Pogačar

dimic2.jpg

Katja Erjavec

katja.jpg
marinka.jpg

Marinka Habjan

Nada Dimic

majda2.jpg

Majda Cepeljnik

Duša Haložan Sedej

20211108_140346.jpg
veronika2.jpg

Veronika Pogačar

  • Facebook

Katja Erjavec

Uzreti, Preobleka in Nov pogled

Spletna razstava likovnih del naše članice Katje Erjavec.

Avtorica je za osnovo razstavljenih del, ki so nastala v času pandemije, uporabila stare revijalne tiske na katerih so upodobljene ženske v oblačilih s preloma iz XIX. v XX. stoletje. Na to osnovo je nalepila izrezke iz sodobnih revij ali dele svojih slik in dodala poslikave z akrilnimi barvami. Katja Erjavec že vrsto let intenzivno ustvarja kolaže in tokratna dela so logično nadaljevanje in sinteza njenih iskanj v tehniki kolaža in slikarstva. V uporabi dela drugega avtorja, v prilastitvi že ustvarjenega, je vedno prisotna drznost, morda za marsikoga celo predrznost, ki pa je za ustvarjalca kdaj kar notranja nuja, da se osvobodi spon konvencije ali ujetosti v okvire tako lastnega kot širšega "pričakovanega". Kolaž je bil že ob svojem rojstvu, kot del kubističnega preloma s tradicijo, najbolj radikalen odmik od konvencij slikarstva, zato ni presenetljivo, da je plodna tla našel v delih umetnikov, ki so bili kritični do vsakdana, do okolja in družbe v kateri so živeli in ustvarjali. Od dadaistov v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, neoavantgardnih umetnikov v petdesetih in šestdesetih letih do sodobne likovne prakse, je kolaž v navezi s prisvojitvijo, vedno predstavljal eno najbolj kritičnih, udarnih, izzivalnih in tozadevno učinkovitih likovnih dejanj. Pričujoča dela Katje Erjavec zato lahko gledamo v luči avtoričinega osebnega odziva na tesnobnost, ki jo je prineslo leto ukrepov povezanih s pandemijo virusa, kot ironičen pa hkrati silovit in ustvarjalen odgovor na nakopiče dileme, izzive in strahove. Pod reprodukcijami je natisnjena francoska beseda za "danes" (Aujourd'hui). Danes je povsem drugačen od "danes" izpred leta dni in tembolj od "danes" izpred stoletja, toda tudi vseprisotno hlepenje po povratku včerajšnjega danes, po starih časih, ki so v spominu varljivo "dobri stari časi", je lažno in jutrišnji "danes" ne bo enak tistemu od včeraj - prihodnost se zdi nepredvidljiva v dobrem in slabem ter pričakovanja razpeta med upanjem in strahom. Dela Katje Erjavec so aktualna saj enoznačnost izhodiščne predloge nadgradijo z dimenzijo večplastnostni, tako v povsem likovnem izrazu kot v razmisleku ali vsaj odzivu, ki ga izzovejo pri gledalcu.

Odprto je ostalo vprašanje, kako nasloviti cikel; avtorica je ostala razpeta med naslovi Uzreti, Preobleka in Nov pogled. Vsak od teh naslovov ponuja druge nianse branja, oz. gledalca napoti na drugačen vstop k razumevanju avtoričinih intervencij. Zato je dilema razumljiva, a morda si prav zato lahko dopustimo tudi možnost, da odločitev ostane odprta.

Janez Zalaznik

bottom of page